Bývanie – pravidlá pre samostatné bývanie

Jednou z najťažších zmien, ktoré môžete urobiť, je, keď presťahovanie sa do nového domova, kde budete bývať úplne sami. Žiadna rodina. Bez spolubývajúcich. Len ty.

stoleček.jpg

Samotný život môže byť zložitý z mnohých dôvodov, ale riadenie osobných a domácich financií je často najväčším kameňom úrazu pre tých, čo sa chcú osamostatniť a byť nezávislí. Je pravdepodobné, že máte obmedzený príjem, ale takmer neobmedzené množstvo potenciálnych výdavkov. Týchto niekoľko pravidiel by vám malo pomôcť vyhnúť sa akýmkoľvek veľkým finančným katastrofám, kým zistíte, ako riadiť svoj život sami.
 
Rozpočet pred presťahovaním – a potom rozpočet znova po mesiaci alebo dvoch

Predtým, ako sa presťahujete do nového bytu alebo domu, vytvorte rozpočet, ktorý bude odrážať váš aktuálny príjem a predpokladané výdavky. Niektoré výdavky už poznáte (telefónny účet, platby za auto, poistenie) a niektoré budete musieť odhadnúť (elektrika, kúrenie atď.). Použite tento počiatočný rozpočet pri plánovaní výdavkov. Po čase sa pozrite na svoje skutočné účty a podľa toho prepočítajte svoj rozpočet.
 
Pri veľkých nákupoch zvážte kvalitu oproti nákladom

Namieste je dobrá stratégia. Mohli by ste ušetriť peniaze tým, že kúpite veci z druhej ruky. Výhoda je to v krátkodobom horizonte. Myslite na svoje nákupy ako na investície. Napríklad príliš lacná posteľ by teraz mohla vyhovovať vášmu rozpočtu, ale ak si budete musieť o pol roka kúpiť novú, potom sa lacné lôžko javí ako zlá investícia.

předání klíčů.jpg
 
Vytvorte si výpožičnú sieť

Nemôžete si kúpiť každý kus vybavenia, ktoré by ste niekedy potrebovali. Lepšou myšlienkou je skôr vedieť, kto má veci, ktoré by ste mohli občas potrebovať, a požičať si ich od nich.

V najlepšom prípade by to mohlo byť súčasťou väčšej výpožičnej siete, kde by ste tiež zdieľali jedinečné položky s priateľmi a susedmi. Týmto spôsobom každý šetrí nejaké peniaze.

Keď si požičiavate niečo od priateľa alebo suseda, určite mu vysvetlite, ako budete používať túto vec a ako dlho ju plánujete mať. Vec vráťte v čase, v akom ste sľúbili a hlavne v stave, v akom ste si vec požičali.