Funfacts o Bhutáne


Bhután sa rozprestiera na území hraničiacom s Indiou na juhu a Tibetom až po Himaláje na severe, https://www.dcsofa.sk/zahadne-kralovstvo-bhutan-/. Táto vzdialená a exotická krajina má mnoho vtipných faktov. Vybrali sme pár z nich.

klástěr


  • Najnebezpečnejšie cesty


Vzhľadom na nadmorskú výšku ktorú predstavujú nepretržité hory s výškou viac ako 7500 metrov a poľnohospodársky/vidiecky spôsob života sa nemožno diviť že cesty nie sú v dobrom a najmä bezpečnom stave. Je tu množstvo zákrut vo vysokých výškach, zosuvy pôdy a priepasti.


  • Náročné pristávanie lietadiel


Lieta sem len jedna letecká spoločnosť a to DrukAir a uvádza sa že Bhután má jedny z najťažších pristátí a odletov. Pristátie a odlety z letiska Paro International sú tak zložité, že len 12 pilotov má osvedčenie sem lietať. Dráha má len niečo okolo 1000 metrov a hory navôkol vyžadujú náročné manévrovanie.


  • Zákaz fajčenia


Vláda zakázala fajčiť na verejných miestach a predaj cigariet v krajine. Bhutánci však namiesto fajčenia obľubujú mierne halucinogénnu látku vyskytujúcu sa v betelových orechoch ktoré sú získavané z Areky betelovej. Všetci ich žuvajú a tí ktorí sú skutočne závislí majú oranžové ruky a zuby.


  • Zákaz plastových vriec


Na základe zákazu tu nie sú k dispozícii plastové vrecká už od roku 1999.


  • Kráľ zaviedol demokraciu


Bhutánci sú asi jediná krajina, kde sa kráľ rozhodol zaviesť demokraciu a potom sa vzdal trónu bez prevratu alebo vojny v prospech svojho syna. Bhután je dnes budhistická demokratická monarchia.

hory

 


  • Bhutánci dávajú prednosť šťastiu nad bohatstvom


Táto krajina je v indexe šťastia prvou v Ázii. Hrubé národné šťastie je podporované štyrmi piliermi týkajúcimi sa trvalo udržateľného rozvoja, zachovania a podpory kultúrnych hodnôt (ako nosenie národných šiat), ochrany prírodného prostredia a vytvárania dobra vo veciach verejných.


  • Nosenie národných šiat


Jedným z mnohých spôsobov, ako ľudia zachovávajú svoje umenie a tradície, je, že nosia národné šaty na školách, vládnych budovách a pri všetkých formálnych príležitostiach. Muži nosia tradičné gho a ženy nosia kira. V oboch prípadoch sú šaty vyrobené z hrubého tkaniva, ktoré je zabalené okolo tela a držané pomocou pásu.

Tak čo, láka vás pozrieť sa na tento kúsok sveta? Je to určite netradičná a zaujímavá kultúra.

Funfacts o Bhutáne
4.4 (88%)5