Nepovedz moje meno zle pred množstvom ľudí


Predstavte si, aké horšie by bolo, keby sa pozerali tisícky ľudí a nesprávne vyslovenie mena mohlo zničiť niečí deň. To je nočná mora, ktorej sú v týchto týždňoch konfrontované univerzity, pretože majú slávnostné absolvovanie – každý študent, ktorý má svoje meno, číta, keď prechádzajú po pódiu.
Tento zvyk je v zahraničí bežnou praxou, aby absolventi vyšli na pódium pred plným javiskom a bolo prečítané ich meno. U nás sa to vyskytuje rôzne, nie však ojedinele.

promoce

Zmrazený úsmev
Existujú haly preplnené hrdými rodinami, ktoré zaznamenávajú každú chvíľu na svojich mobilných telefónoch.
„Môže to ísť naozaj zle – ak máte pocit, že rodičia, ktorí mohli cestovať tisícky kilometrov, vidia, ako sa úsmevy obrátia k zamrznutému úsmevu,“ hovorí Paul Greatrix, registrátor na University of Nottingham.
Ak sa ľudia dostanú do cesty, môžu dostať ďalšiu šancu na prechádzku cez javisko, aby zachránili svoje červené líca. Ak sa však výslovnosť mena pokazí, „neexistuje žiadny únik, kokpit je tam až do konca času,“ hovorí. Keďže univerzity sa stávajú rôznorodejšími miestami, stávajú sa ešte väčšou výzvou – s názvami z Číny, Afriky, Stredného východu, Južnej Ázie, Európy a Južnej Ameriky.
Pán Greatrix hovorí, že univerzity rozvíjajú svoje vlastné prístupy k predchádzaniu chýb.

student

„Mohli by sa dostať do kontaktu s ľuďmi a spýtať sa, ako chcú, aby sa ich mená vyslovovali,“ hovorí. To dáva hlasateľovi čas na vyskúšanie všetkých neznámych mien.
„Niektoré inštitúcie môžu získať lingvistu,“ hovorí alebo rodený hovorca, ak existuje nejasnosť o výslovnosti mien z určitého jazyka alebo kultúry.
Pán Greatrix, ktorý prispieva na internetovú stránku Wonkhe pre vysokoškolské vzdelávanie, hovorí, že promócie sú veľkou optimistickou udalosťou.
Ale on hovorí, že existujú obťažujúce obavy pre každého, kto je zapojený, že by to mohlo byť pokazené hrozne nesprávnou výslovnosťou.

Dokonca aj s názormi, ktoré nie sú zdanlivo ťažké, môžu byť problémy.
Chyba v Butlerovej univerzite v Indiane v Spojených štátoch bola rozšírená v tomto lete. Bol to klasický prípad zmiešania prvého písmena krstného mena s prvým písmenom priezviska – to bolo viac, keď bolo meno „Julie Kirkhoff“.
„Odpusť mi to!“ Kirkhoff, „povie hlásateľ v prípade, že by to niekto chýbal.